Built for the goose blind, the 612 Magnum Waterfowl boasts the perfect waterfowl camo pattern combined with a 3.50" chamber for magnum shotshells. This machine is the best tool for making big birds fall from the sky. Includes 5 extended black choke tubes.
| Stock Finish Group | Natural Camouflage |
| FireArm | yes |
| Chamber | 3.50" |
| Barrel Length Range | 28" to 28.99" |
| Weight Range | 6 lbs to 6.99 lbs |
| Capacity | 4+1 |
| Stock Description | Fixed |
| Safety | Crossbolt |
| Weight | 6.80 lbs |
| Barrel Description | Vent Rib |
| Barrel Length | 28" |
| Action | Pump |
| OAL | 48.75" |
| Choke Configuration | Extended |
| Gauge | 12 Gauge |