Cast on for left-handed shooters, the Southpaw Sterling shares most of the other features of the Upland Sterling with the exception of a 30" barrel, making it just as happy breaking clays as it is chasing upland game. It is built on a platform featuring a CNC-milled steel receiver resulting in mechanical components that operate with clockwork precision and consistency. The Turkish walnut stock features a stippled grip area on the wrist and forend.
| FireArm | yes |
| Chamber | 3" |
| OAL | 47.63" |
| Sights | Bead Front |
| Stock Description | Fixed w/Adj Comb |
| Stock Finish Group | Brown |
| Weight Range | 7 lbs to 7.99 lbs |
| Hand | Left Hand |
| Barrel Description | Vent Rib |
| Safety | Manual Thumb |
| Barrel Length Range | 30" to 30.99" |
| Action | Break Open |
| Weight | 7.70 lbs |
| Gauge | 12 Gauge |
| Chokes Included | F,IM,M,IC,C |
| Capacity | 2 |
| Barrel Length | 30" |