With a resurgence in demand for the venerable 16 gauge, the Redhead Premier over/under features auto ejectors, single selectable trigger and 28 barrels. This double gun has fixed IC/MOD chokes.
| FireArm | yes |
| Sights | Bead Front |
| Weight Range | 8 lbs to 8.99 lbs |
| Trigger | Single Selective |
| Barrel Length Range | 28" to 28.99" |
| Stock Finish Group | Brown |
| Gauge | 16 Gauge |
| Chokes Included | IC,M |
| Safety | Top Tang |
| Hand | Right Hand |
| Barrel Description | Vent Rib |
| Chamber | 2.75" |
| Barrel Length | 28" |
| Action | Break Open |
| OAL | 45.75" |
| Capacity | 2 |
| Weight | 8 lbs |