With a single selectable mechanical trigger and pistol grip, the Sharp-Tail has some important new features. Updated with new technology, the one-piece CNCed receiver now has independent floating firing pins, coil spring operated hammers, and newly designed sears. The Sharp-tail 12 Gauge features a 28" barrel, a semi-beavertail styled forend, and 5 flush interchangeable chokes. It also features a single selectable trigger, and manual safety.
| Trigger | Single Stage |
| FireArm | yes |
| Weight Range | 5 lbs to 5.99 lbs |
| Chamber | 3" |
| Sights | Bead Front |
| Capacity | 2rd |
| Barrel Length Range | 28" to 28.99" |
| Stock Finish Group | Brown |
| Chokes Included | 5 |
| Weight | 7.30 lbs |
| Safety | Tang |
| Hand | Right Hand |
| Barrel Length | 28" |
| Action | Break Open |
| OAL | 45.75" |
| Gauge | 28 Gauge |