When you think of a 1911, you think of Colt. A tribute to the revered Commercial Government Model pistols of the past, the 1911 Classic features the Series 70 firing system, pre-70 Series rollmarks, national match barrel, staked on front sights and spurred hammer.
| Safety | Ambidextrous Thumb/Grip |
| Frame Finish | Blued |
| Grips | Double Diamond Checkered Rosewood |
| Barrel Type | National Match |
| Frame Material | Steel |
| FireArm | yes |
| Caliber | 45 ACP |
| Slide Description | Serrated |
| Barrel Length Range | 5.00" to 5.99" |
| Sight Style | Fixed |
| Barrel Length | 5" |
| Action | SAO |
| Weight | 35.00 oz |
| Capacity | 7+1 |
| Sight Configuration | 3-Dot |