The Colt Custom Competition is a hand fit Series 70 Competition Pistol assembled by the Master Gunsmiths in the Colt Custom Shop. Features include a fully blended Magwell; 25LPI front strap checkering; National Match barrel; front red fiber optic sight and fully adjustable Bomar Style rear sight and VZ G10 Black Operator Grips. Includes magazine, cable lock and operator manual.
| Weight | 40.00 oz |
| FireArm | yes |
| Type | Pistol |
| Caliber | 45 ACP |
| Slide Description | Serrated |
| Barrel Length Range | 5.00" to 5.99" |
| Frame Finish | Stainless Steel |
| Barrel Length | 5" |
| Capacity | 8+1 |
| Action | SAO |
| Frame Material | Stainless Steel |
| Sight Configuration | Novak Fiber Optic Front/Adj Bomar Rear |
| Barrel Type | Match Grade |
| Grips | Black G10 |
| Safety | Manual Thumb/Grip |