Following the introduction of the MkG many asked for a similar 9mm AR pistol that used the ubiquitous double stack 9mm Glock-pattern magazines. Equipped with essential AR features like last round bolt hold open; the quick deploying RIPBRACE; EML handguards; full length M-LOK slots on both sides and the bottom of the handguard as well as M-LOK between the top picatinny rail sections.
| Weight | 4.90 lbs |
| OAL | 20.80" |
| FireArm | yes |
| Weight Range | 4 lbs to 4.99 lbs |
| Capacity | 33+1 |
| Barrel Length | 5" |
| Barrel Length Range | 5" to 5.99" |
| Stock Finish | Black |
| Safety | CMMG Zeroed 60/90 Degree |
| Sights | None |
| Grips | CMMG Zeroed |
| Caliber | 9mm Luger |
| Stock Material | Polymer |