Charter Arms versatile Pathfinder is a great introductory revolver for the novice shooter or anyone who needs a low recoil revolver. It has the look, feel and weight of a higher-caliber revolver, allowing you to gain proficiency.
| Barrel Length | 2" |
| Weight | 16 oz |
| Action | DA/SA |
| Barrel Length Range | 2" to 2.99" |
| Hammer Style | Exposed |
| FireArm | yes |
| Sights | Adj Front & Rear |
| Caliber | 22 Mag |
| Capacity | 8 |
| Barrel Finish | Black Passivate |
| Cylinder Finish | Black Passivate |
| Frame Description | Anodized Aluminum |
| Grips | Black Finger Groove Rubber |
| Weight Range | 16 oz to 31.99 oz |