Charter Arms versatile Pathfinder is a great introductory revolver for the novice shooter or anyone who needs a low recoil revolver. It has the look, feel and weight of a higher-caliber revolver, allowing you to gain proficiency.
| Caliber | 22 LR |
| Frame Description | Aluminum Frame |
| Barrel Length | 2" |
| Capacity | 8rd |
| Grips | Black Finger Grooved Rubber |
| Sights | Fixed Front |
| Weight | 16 oz |
| Frame Size | Small |
| Type | Revolver |
| Cylinder Finish | Matte Stainless |
| Barrel Finish | Matte Stainless |
| Action | DA/SA |
| OAL | 3.75" |
| Barrel Length Range | 2" to 2.99" |
| Weight Range | 9 oz to 15.99 oz |
| Hammer Style | Exposed |
| FireArm | yes |