Browning's field shotgun featuring Flat Dark Earth Cerakote finish barrel/receiver, textured gripping surfaces and active Valve gas system for superior recoil mitigation and ability to cycle a wide range of loads is the perfect match for your next big hunt or clay outing.
Features :
Features :
- Flat Dark Earth (FDE) finish on barrel and receiver
- Composite stock with textured gripping surfaces
- Three Invector-Plus choke tubes included (F, M, IC)
- Brass bead front sight
- Ideal for hunting/sporting clays
| Restricted State2 | CO |
| Color | Flat Dark Earth |
| Capacity | 4 Rounds |
| Finish | Matte |
| Chokes | 3 Choke Tubes |
| Restricted State3 | CT |
| Restricted State4 | DC |
| Restricted State5 | HI |
| Restricted State6 | IL |
| Subcategory | Sporting Shotguns |
| Barrel Length | 28" |
| Caliber | 12 Gauge 3.5" |
| Restricted State8 | NJ |
| Restricted State7 | MA |
| Restricted State10 | PA |
| Restricted State9 | NY |
| Restricted State11 | WA |
| Restricted State12 | PR |
| Chamber | 3.5" |
| Action | Semi-automatic |
| Restricted State1 | CA |
| Stock | Composite |
| Manufacturer Part # | 011426204 |
| Model | Silver Field |
| Allocated | N |
| Coming Soon | N |
| Closeout | N |
| Department Name | Long Guns |
| Dropshippable | N |
| Ground Only | N |
| New Item | N |
| NFA | N |
| Case Height | 0.00 |
| Talo Exclusive | N |
| Case Weight | 0.00 |
| Case Length | 0.00 |
| Items Per Case | 0 |
| Case Width | 0.00 |
| LeResale Only | N |
| Items Per Unit | 0 |
| UoM | EA |
| Exlusive | N |
| DropShip Block | Y |
| Hazard Warning | Warning: Discharging firearms in poorly ventilated areas, cleaning firearms or handling ammunition may result in exposure to lead and other substances known to the State of California to cause birth defects, reproductive harm and other serious physic |