Wearing a subdued, no-glare matte black finish the new Maxus II Stalker is just as suitable for an afternoon at the range as it is bringing down geese from the middle of a muddy field. The Stalker is all-business, offering all of the performance, versatility and reliability you expect from a premium autoloading shotgun that wears the name Browning.
Features :
Features :
- No glare matte black finish
- New receiver styling
- New SoftFlex Cheek Pad increases shooting comfort
- New oversize bolt release and bolt handle
- New composite stock can be trimmed and is shim adjustable for cast, drop and length of pull
- New rubber overmolding on stock and forearm add grip in all conditions
- New trigger guard is ramped for easier loading
- New screw-on magazine cap
- Nickel Teflon Coating on the bolt, bolt slide, shell carrier, bolt release and bolt handle protect and add lubricity
| Restricted State2 | CO |
| Chamber | 3" |
| Capacity | 4 Rounds |
| Stock | Synthetic |
| Color | Black |
| Hand | Right Hand |
| Restricted State3 | CT |
| Restricted State4 | DC |
| Caliber | 12 Gauge 3" |
| Restricted State5 | HI |
| Restricted State6 | IL |
| Subcategory | Sporting Shotguns |
| Barrel Length | 28" |
| Manufacturer Part # | 011700304 |
| Restricted State8 | NJ |
| Restricted State7 | MA |
| Restricted State10 | PA |
| Restricted State9 | NY |
| Restricted State11 | WA |
| Restricted State12 | PR |
| Model | Stalker |
| Type of Barrel | Vent Rib |
| Chokes | Improved Cylinder/Modified/Full Chokes |
| Action | Semi-automatic |
| Restricted State1 | CA |
| Allocated | N |
| Coming Soon | N |
| Closeout | N |
| Department Name | Long Guns |
| Dropshippable | N |
| Ground Only | N |
| New Item | N |
| NFA | N |
| Case Height | 0.00 |
| Talo Exclusive | N |
| Case Weight | 0.00 |
| Case Length | 0.00 |
| Items Per Case | 0 |
| Case Width | 0.00 |
| LeResale Only | N |
| Items Per Unit | 0 |
| UoM | EA |
| Exlusive | N |
| DropShip Block | Y |
| Hazard Warning | Warning: Discharging firearms in poorly ventilated areas, cleaning firearms or handling ammunition may result in exposure to lead and other substances known to the State of California to cause birth defects, reproductive harm and other serious physic |