The CXS specializes in great handling, target acquisition and consistency for the sporting/skeet shooter who also wants to take his shotgun hunting. Dimensioned for consistent shooting on the range, its 50/50 POI lets you move to upland hunting perfectly. It has all the best sporting features like Invector-Plus Midas grade tubes, the triple trigger system, and a mid bead.
Features :
Features :
- Versatile 50/50 POI is ideal for hunting, sporting clays and skeet
- Gloss finish Grade II American walnut stock
- Three Position Trigger with one trigger shoe
- Inflex recoil pad
- Ivory bead sight and mid-bead
- Three extended Midas Grade choke tubes
- Crossover model for hunting/sporting clays/skeet
| Stock | Walnut |
| Action | Over/Under |
| Restricted State2 | CO |
| Chamber | 3" |
| Chokes | 3 Choke Tubes |
| Color | Blue |
| Restricted State3 | CT |
| Restricted State4 | DC |
| Caliber | 12 Gauge 3" |
| Restricted State5 | HI |
| Restricted State6 | IL |
| Capacity | 2 Rounds |
| Model | CXS |
| Subcategory | Sporting Shotguns |
| Restricted State8 | NJ |
| Restricted State7 | MA |
| Restricted State10 | PA |
| Restricted State9 | NY |
| Restricted State11 | WA |
| Restricted State12 | PR |
| Finish | Blued |
| Manufacturer Part # | 018073303 |
| Restricted State1 | CA |
| Barrel Length | 30" |
| Allocated | N |
| Coming Soon | N |
| Closeout | N |
| Department Name | Long Guns |
| Dropshippable | N |
| Ground Only | N |
| New Item | N |
| NFA | N |
| Case Height | 0.00 |
| Talo Exclusive | N |
| Case Weight | 0.00 |
| Case Length | 0.00 |
| Items Per Case | 0 |
| Case Width | 0.00 |
| LeResale Only | N |
| Items Per Unit | 0 |
| UoM | EA |
| Exlusive | N |
| DropShip Block | Y |
| Hazard Warning | Warning: Discharging firearms in poorly ventilated areas, cleaning firearms or handling ammunition may result in exposure to lead and other substances known to the State of California to cause birth defects, reproductive harm and other serious physic |