Bad to the bone. With the A5 Wicked Wing, waterfowlers can choose an autoloader with custom touches that really make it stand out in a good way. The A5 Wicked Wing features a Cerakote Burnt Bronze camo finish on the receiver and Burnt Bronze on the barrel. The oversize bolt release makes it easier to manipulate with gloves. A fully chromed bore adds corrosion resistance and longevity for year after year of shooting performance. The original Browning Auto-5 is considered to be nothing less than a legend in the hunting and shooting sports. Though the new A5 shares only the name and humpback receiver profile with John M. Browning's original autoloader, these new guns build on the legacy of reliability and performance earned by their namesake. The humpback-shaped receiver of the new Browning A5 may bring back fond memories, but make no mistake, this isn't your Grandpa's shotgun. With the all new Kinematic Drive System, the A5 is simply the most reliable, fastest cycling, best balanced and softest shooting recoil-operated autoloader on the planet. Browning is so confident in the A5, they are standing behind it with a 100,000 round or five-year guarantee that this shotgun will work, come hell or high water. But don't just take their word for it, get your hands on the unstoppable A5 today. This model comes with a Mossy Oak Shadow Grass Habitat camo finish.
Features :
Features :
- Strong, lightweight aluminum alloy receiver
- Cerakote Burnt Bronze camo finish
- Fully chromed bore for corrosion resistance
- "12 gauge, 3-1/2" chamber with recoil operated Kinematic Drive is ultra-reliable and cycles a wide range of loads"
- Vector Pro lengthened forcing cone
- Three extended Invector-DS Banded choke tubes (F,M,IC)
- Oversized bolt release
- Fiber-optic front sight
- Ivory mid-bead sight
| Color | Burnt Bronze |
| Restricted State2 | CO |
| Sights | Fiber Optic Front Sight |
| Capacity | 4 Rounds |
| Finish | Cerakote |
| Stock | Wood |
| Chokes | 3 Choke Tubes |
| Restricted State3 | CT |
| Restricted State4 | DC |
| Restricted State5 | HI |
| Restricted State6 | IL |
| Subcategory | Sporting Shotguns |
| Barrel Length | 28" |
| Description | Realtree Max 7 |
| Manufacturer Part # | 0119112004 |
| Caliber | 12 Gauge 3.5" |
| Restricted State8 | NJ |
| Restricted State7 | MA |
| Restricted State10 | PA |
| Restricted State9 | NY |
| Restricted State11 | WA |
| Restricted State12 | PR |
| Chamber | 3.5" |
| Action | Semi-automatic |
| Model | Wicked Wing |
| Restricted State1 | CA |
| Allocated | N |
| Coming Soon | N |
| Closeout | N |
| Department Name | Long Guns |
| Dropshippable | N |
| Ground Only | N |
| New Item | N |
| NFA | N |
| Case Height | 0.00 |
| Talo Exclusive | N |
| Case Weight | 0.00 |
| Case Length | 0.00 |
| Items Per Case | 0 |
| Case Width | 0.00 |
| LeResale Only | N |
| Items Per Unit | 0 |
| UoM | EA |
| Exlusive | N |
| DropShip Block | Y |
| Hazard Warning | Warning: Discharging firearms in poorly ventilated areas, cleaning firearms or handling ammunition may result in exposure to lead and other substances known to the State of California to cause birth defects, reproductive harm and other serious physic |