The Texas Defender by Bond Arms is a derringer available in 45 Colt (LC)/410 gauge and compatible with all Bond Arms interchangeable barrels. The Texas Defender features a cross-bolt safety and rosewood grips. The trigger guard aids in the control of the pistol when shooting larger calibers, and the spring-loaded cammed locking lever allows for a tighter barrel/frame fit and rapid loading and unloading.
| Barrel Length | 3" |
| FireArm | yes |
| Sights | Blade Front/Fixed Rear |
| Capacity | 2rd |
| Weight Range | 2 lbs to 2.99 lbs |
| Metal Finish | Stainless |
| Type | Derringer |
| Grips | Rosewood |
| Weight | 20 oz |
| OAL | 5" |
| Safety | Crossbolt |
| Action | SAO |
| Caliber | 45 Long Colt |
| Barrel Length Range | 3" to 3.99" |