This is the original Snake Slayer which is the ultimate concealable .410 shotshell/.45Colt pistol for people that need a larger grip. The extended grip provides extra comfort without detracting from concealability. The Snake Slayer has the 3.5" 357 Magnum chambered for the 3" shot shell, comes with a removable trigger guard and will accept any of the barrels offered.
| OAL | 5.50" |
| FireArm | yes |
| Caliber | 357 Mag |
| Sights | Blade Front/Fixed Rear |
| Barrel Length | 3.50" |
| Weight | 22 oz |
| Capacity | 2rd |
| Weight Range | 2 lbs to 2.99 lbs |
| Metal Finish | Stainless |
| Type | Derringer |
| Grips | Rosewood |
| Safety | Crossbolt |
| Action | SAO |
| Barrel Length Range | 3" to 3.99" |