The ARC is a modular replacement ring cap for any Condition One Modular Mount. It allows the user to mount a myriad of accessories fore or aft on their C1 Mounts to include different variants of Laser Range Finder rails or 12 o'clock mounted Red Dot Optics.
Features :
Features :
- Made from 7075-T6 aluminum
- Type III Hard Coat Anodized
- Weight 1.8oz
- 34MM
| Model | Accessory Ring Cap |
| Subcategory | Rings |
| Type | Mount |
| Color | Tan |
| Manufacturer Part # | 700-34K |
| Finish | Anodized |
| Size | 34mm |
| Fit | 35mm Tube |
| Allocated | N |
| Coming Soon | N |
| Closeout | N |
| DropShip Block | N |
| Dropshippable | N |
| Ground Only | N |
| New Item | N |
| NFA | N |
| Case Height | 0.00 |
| Talo Exclusive | N |
| Case Weight | 0.00 |
| Case Length | 0.00 |
| Items Per Case | 0 |
| Case Width | 0.00 |
| LeResale Only | N |
| Items Per Unit | 0 |
| UoM | EA |
| Exlusive | N |
| Department Name | Optical Accessories |