The Backcountry Guide series features Peak 44's Blacktooth Stock, each stock is hand-painted to give it a one-of-a-kind look on every rifle; the forend integrates two Spartan Precision gunsmithing adapters for seamless compatibility with their ultra-light accessories; 3DHex recoil pad; deep spiral-fluted bolt design cuts weight and reduces the overall bearing surface area of the bolt resulting in a smoother more reliable bolt cycle; the threaded muzzle comes with a machined titanium Accubrake ST and an adjustable TriggerTech trigger.
| FireArm | yes |
| Weight | 6.40 lbs |
| Barrel Length | 24" |
| OAL | 44" |
| Capacity | 3+1 |
| Barrel Length Range | 24" to 24.99" |
| Safety | Two-Position |
| Twist | 1:10" |
| Receiver Material | Steel |
| Weight Range | 6 lbs to 6.99 lbs |
| Action | Bolt |
| Sights | None |
| Hand | Right Hand |
| Trigger | TriggerTech |
| Caliber | 257 Wthby Mag |
| Stock Finish Group | Camouflage |
| Barrel Description | Fluted Threaded |
| Muzzle | Accubrake ST |
| Stock Description | Fixed Peak 44 Blacktooth |