The Tikka T3x Super Varmint offers wide range of adjustable features. The heavy varmint barrel has Tungsten Cerakote coating, stock is upgraded to Roughtech material and two-stage trigger is default for this rifle. T3x has a modular synthetic stock that has interchangeable pistol grips, making it possible to modify the angle of the grip, this allows for multiple shooting positions. The T3x synthetic stock has an additional attachment point which allows you to change the width of the stocks fore-end.
| Barrel Length Range | 23" to 23.99" |
| FireArm | yes |
| Stock Finish Group | Green |
| OAL | 40.50" |
| Weight Range | 8 lbs to 8.99 lbs |
| Receiver Material | Steel |
| Caliber | 223 Rem |
| Action | Bolt |
| Muzzle | Threaded |
| Hand | Right Hand |
| Barrel Length | 23.70" |
| Capacity | 5+1 |
| Trigger | Two-Stage |
| Safety | Lever |
| Stock Description | Modular w/Adj Cheek Rest |
| Barrel Description | Heavy Varmint |
| Sights | Optic Ready |
| Weight | 8.40 lbs |
| Twist | 1:8" |