Taylors and Company have reproduced the Short Stroke Smoke Wagon in .357 magnum. This pistol has a 4-3/4" barrel, checkered walnut Navy size grips and low fitting hammer. It has a blue finish and case hardened frame. This pistol has been custom Taylor tuned with a 3 pound trigger pull and has one of the smoothest hammer and trigger pulls on the market. It weighs 2.27lbs and has a widened sight channel and widened front blade and holds 6 rounds.
| Caliber | 38 Special |
| Type | Revolver |
| Capacity | 6 |
| Hammer Style | Exposed |
| FireArm | yes |
| Frame Description | Steel Frame |
| Frame Size | Standard |
| Barrel Length Range | 4" to 4.99" |
| Sights | Blade Front/Notched Rear |
| Weight Range | 2 lbs to 2.99 lbs |
| Weight | 2.45 lbs |
| OAL | 10.35" |
| Grips | Walnut Checkered Navy Style |
| Action | SAO |
| Cylinder Finish | Blued |
| Barrel Finish | Blued |
| Barrel Length | 4.75" |