The Taylor Gambler features a fancy checkered walnut grip on a new model cattleman forged frame. Anyone that enjoys the enhanced feel of a checkered grip will love the upgraded checkering pattern on this model.
| Type | Revolver |
| Capacity | 6 |
| Hammer Style | Exposed |
| Weight Range | 32 oz to 47.99 oz |
| FireArm | yes |
| Frame Size | Standard |
| OAL | 11.10" |
| Sights | Blade Front, Notched Rear |
| Caliber | 45 Colt (LC) |
| Grips | Checkered Walnut |
| Frame Description | Color Case Hardened Steel |
| Action | SAO |
| Barrel Length | 5.50" |
| Cylinder Finish | Blued |
| Barrel Finish | Blued |
| Barrel Length Range | 5" to 5.99" |
| Weight | 36 oz |