This versatile firearm provides for an easy transition from black powder to center-fire cartridges. The gun's original frames were dovetailed to allow the ejector assembly to slide into place. A loading-lever screw, passing through from the left side of the frame, secures the ejector assembly. A small notch cut into the loading lever creates a rest for the L-shaped tip of the ejector rod. The firearm is steel with steel back-strap and brass trigger guard.
| Type | Revolver |
| Capacity | 6 |
| Hammer Style | Exposed |
| Weight Range | 32 oz to 47.99 oz |
| FireArm | yes |
| Frame Description | Blued Steel |
| Weight | 41.60 oz |
| Caliber | 45 Colt (LC) |
| OAL | 13.80" |
| Barrel Length Range | 8" to 8.99" |
| Action | SAO |
| Grips | Walnut |
| Cylinder Finish | Blued |
| Barrel Finish | Blued |
| Barrel Length | 8" |
| Sights | Dovetail Blade Front, Notched Rear |