Taylor's long gun product line has a rifle for every kind of shooting you want to do. The 1873 Model became an immediate favorite among civilians and international military. It was the first lever-action to help meet all types of shooters' needs. This Carbine 357 Magnum model features an 19" round barrel, blued finish with case-hardened frame, and carbine walnut stock.
| Weight | 7.48 lbs |
| OAL | 37.88" |
| Barrel Description | 19" Round |
| FireArm | yes |
| Action | Lever |
| Sights | Blade Front/Ladder Rear |
| Caliber | 357 Mag |
| Metal Finish | Case Hardened Receiver/Blued Barrel |
| Receiver Material | Steel |
| Stock Finish Group | Brown |
| Weight Range | 7 lbs to 7.99 lbs |
| Hand | Right Hand |
| Barrel Length | 19" |
| Barrel Length Range | 19" to 19.99" |
| Stock Description | Walnut |
| Metal Finish Group | Color Case Hardened |
| Capacity | 10+1 |