Taylor's & Co. Model 1873 Cattleman single-action is a classic western six-shot revolver. It is manufactured using the highest quality standards available. The frame is forged which results in better grain structure and strength, making it ideal for competitive shooting. The Outlaw Legacy was designed with the Outlaw Gang to combine beautiful finish features with their slogan "God-Guns-Freedom". It has plain ivory grips. This 357 Magnum model has a 4.75" barrel, blued metal finish with engraving, and fixed blade front with rear notch sights.
| Type | Revolver |
| Hammer Style | Exposed |
| FireArm | yes |
| Frame Description | Steel Frame |
| Caliber | 357 Mag |
| Capacity | 6rd |
| OAL | 10.25" |
| Barrel Length Range | 4" to 4.99" |
| Weight Range | 2 lbs to 2.99 lbs |
| Action | SAO |
| Weight | 36.80 oz |
| Barrel Length | 4.75" |
| Sights | Fixed Front/Notched Rear |
| Cylinder Finish | Blued Engraved |
| Barrel Finish | Blued Engraved |
| Grips | Simulated Ivory |