Taylor's & Company 963 MF Defense revolver has an adjustable spacer fitted between the barrel and frame to reduce the gap between the barrel and cylinder. Features matte black Cerakote finish; ventilated barrel cover with anti-glare rib; reinforced cylinder rotation shaft; forged special alloy steel frame, hardened and treated for wear resistance; the hammer is machined to very tight tolerance and polished to a precision bearing surface allowing an exceptionally smooth hammer pull and an enlarged trigger guard.
| Action | DA/SA |
| Hammer Style | Exposed |
| FireArm | yes |
| Caliber | 357 Mag |
| Barrel Length Range | 4" to 4.99" |
| Weight Range | 2 lbs to 2.99 lbs |
| Capacity | 7 |
| OAL | 9" |
| Grips | Walnut |
| Sights | 3-Dot White |
| Cylinder Finish | Black |
| Barrel Finish | Black |
| Frame Description | Alloy Steel Frame |
| Barrel Length | 4" |
| Weight | 2.50 lbs |