The Sons of Liberty M4 features a direct impingement operating system; quick ambi safety w/50 degree throw; B5 Bravo stock; Button Cut, V2 profile, threaded barrel; L89Drivelock handguard and B5-P23 grips.
| Safety | Ambi w/50 Degree Throw |
| OAL | 32" |
| FireArm | yes |
| Barrel Description | Button Rifled |
| Action | Semi-Auto |
| Stock Description | B5 Bravo |
| Weight Range | 6 lbs to 6.99 lbs |
| Weight | 6.50 lbs |
| Hand | Ambidextrous |
| Sights | None |
| Stock Finish Group | Black |
| Metal Finish Group | Blued/Black |
| Receiver Material | Aluminum |
| Twist | 1:7" |
| Barrel Length Range | 13" to 13.99" |
| Capacity | 30+1 |
| Caliber | 5.56 NATO |
| Barrel Length | 13.90" |