To be America's first line of defense, the P226 needed to prove its mettle. It did and then some with durability, reliability and accuracy. At the range or in the heat of combat, this high-capacity, full-size pistol is a force to be reckoned with.
| Sight Style | Night |
| Action | DA/SA |
| Weight | 34 oz |
| FireArm | yes |
| Type | Pistol |
| Slide Description | Serrated |
| Weight Range | 32.00 oz to 47.99 oz |
| Frame Material | Aluminum Alloy |
| Grips | Flat Dark Earth Hogue Extreme G10 Piranha |
| Sight Configuration | Siglite Night |
| Frame Finish | Flat Dark Earth |
| Barrel Length Range | 7.00" to 7.99" |
| Caliber | 9mm Luger |
| Safety | No |
| Barrel Length | 4.40" |
| Capacity | 10+1 |