The MCX-Rattler designed to meet the needs of Special Operations forces, the MCX-Rattler LT features fully ambidextrous controls, including an ambidextrous bolt-catch, bolt-release an adjustable gas piston for suppressed and unsuppressed use and is fitted with the SIG QD suppressor-ready flash-hider and a flat-blade trigger for ultimate control. The MCX-Rattler LT also has a cold hammer forged and is fully compatible with all MCX barrels and handguards.
| FireArm | yes |
| Weight | 6.10 lbs |
| Action | Semi-Auto |
| Barrel Description | Threaded |
| Weight Range | 6 lbs to 6.99 lbs |
| Muzzle | SLH/SLX Suppressor Flash Hider |
| Trigger | Flatblade 2-Stage Match |
| Stock Description | Folding Pivoting Contour Brace |
| Hand | Ambidextrous |
| Sights | None |
| Stock Finish Group | Black |
| OAL | 25.75" |
| Receiver Material | Aluminum |
| Caliber | 7.62x39mm |
| Twist | 1:9.50" |
| Barrel Length | 7.75" |
| Capacity | 28+1 |
| Barrel Length Range | 7" to 7.99" |