Drawing on years of precision AR rifle experience and the unparalleled success of Seekins's HAVAK line, Seekins Precision has created the hybrid, ultra-light-weight hunting rifle. Using aerospace grade 7075 aluminum to encase high strength stainless steel and their Mountain Hunter contoured fluted barrel. Seekins Carbon Composite Stock
| Receiver Material | Stainless Steel |
| FireArm | yes |
| Stock Finish Group | Digital Camouflage |
| Barrel Length | 21" |
| Weight | 5.50 lbs |
| Weight Range | 5 lbs to 5.99 lbs |
| Barrel Length Range | 21" to 21.99" |
| Trigger | Adjustable |
| Action | Bolt |
| Muzzle | Threaded |
| Stock Description | Fixed |
| Sights | None |
| Hand | Right Hand |
| Capacity | 5+1 |
| Caliber | 6.5 Creedmoor |
| Barrel Description | Fluted Threaded |
| Twist | 1:8" |