Savage's B22G model sets a new high standard for bolt-action rimfire performance. It features an ergonomic walnut stained hardwood stock with unique, modern checkering, a rotary magazine, adjustable AccuTrigger. The B22G also features a carbon steel barrel with a matte black finish. This model is chambered in 22LR.
| OAL | 39.25" |
| Caliber | 22 LR |
| FireArm | yes |
| Weight | 6.40 lbs |
| Barrel Length | 21" |
| Barrel Length Range | 21" to 21.99" |
| Trigger | AccuTrigger |
| Weight Range | 6 lbs to 6.99 lbs |
| Stock Finish Group | Brown |
| Metal Finish | Black |
| Action | Bolt |
| Safety | Tang |
| Receiver Material | Carbon Steel |
| Sights | Adj Iron |
| Stock Description | Fixed |
| Hand | Right Hand |
| Metal Finish Group | Blued/Black |
| Twist | 1:16" |
| Barrel Description | Sporter |
| Capacity | 10+1 |