When speed is the name of the game, the straight-pull action at the heart of Impulse Big Game delivers like no other bolt-action can. This American made Savage rifle is instinctive and fast and every inch of the rifle encompasses breakthrough technology for repeat accuracy and enhanced safety. Big Game is built for long range stopping power.
| Caliber | 300 WSM |
| FireArm | yes |
| Stock Finish Group | Digital Camouflage |
| Capacity | 2+1 |
| Weight | 8.44 lbs |
| Weight Range | 8 lbs to 8.99 lbs |
| Trigger | AccuTrigger |
| Barrel Length | 24" |
| Barrel Length Range | 24" to 24.99" |
| Twist | 1:10" |
| OAL | 45.50" |
| Hand | Ambidextrous |
| Action | Bolt |
| Muzzle | Threaded |
| Sights | None |
| Stock Description | Adj AccuStock |
| Barrel Description | Fluted Threaded |
| Receiver Material | Aluminum |