Savage's 110 Bear Hunter model is built for tough game and tougher conditions. It features Savage's AccuFit synthetic stock with five comb riser sizes for the perfect cheek-to-stock weld, four composite inserts to establish your unique length-of-pull and AccuStock. AccuStock rail system secures the action three-dimensionally along its entire length. The 110 Bear Hunter features the AccuTrigger for flexibility, a button-rifled stainless steel barrel with a muzzle break and straight fluting, soft grip fore-end and pistol grip and a hinged floorplate magazine.
| Receiver Material | Stainless Steel |
| Barrel Length Range | 23" to 23.99" |
| Stock Finish Group | Natural Camouflage |
| Metal Finish Group | Silver/Gray |
| FireArm | yes |
| Capacity | 2+1 |
| Metal Finish | Stainless Steel |
| Barrel Length | 23" |
| Trigger | AccuTrigger |
| OAL | 44.13" |
| Stock Description | Adj Comb & LOP |
| Muzzle | Muzzle Brake |
| Twist | 1:10" |
| Action | Bolt |
| Safety | Tang |
| Sights | None |
| Weight Range | 7 lbs to 7.99 lbs |
| Hand | Right Hand |
| Caliber | 300 WSM |
| Barrel Description | Straight Fluted |
| Weight | 7.50 lbs |