Savage Arms continues its track record of innovation with the A-Series, a high-performance semi-automatic rimfire system specifically designed for magnum cartridges. Its delayed blow-back action provides safe, reliable operation with standard magnum loads. The hard chrome bolt, case-hardened receiver, rotary magazine and button-rifled barrel boost performance even further, while the user-adjustable AccuTrigger provides a crisp, light pull for the best possible accuracy.
| Twist | 1:16" |
| Caliber | 22 LR |
| Safety | Crossbolt |
| FireArm | yes |
| Weight | 5.60 lbs |
| Weight Range | 5 lbs to 5.99 lbs |
| Barrel Description | Button Rifled |
| Action | Semi-Auto |
| Trigger | AccuTrigger |
| Metal Finish | Blued |
| OAL | 41" |
| Barrel Length | 22" |
| Receiver Material | Carbon Steel |
| Stock Description | Fixed |
| Sights | None |
| Barrel Length Range | 22" to 22.99" |
| Hand | Right Hand |
| Stock Finish Group | Black |
| Metal Finish Group | Blued/Black |
| Capacity | 10+1 |