The AXIS is often a hunters first exposure to the dependability and accuracy for which Savage is renowned. This rifle is American made Savage tack drivers. The AXIS II XP package rifle maximizes any shooter's precision with the user-adjustable AccuTrigger system, button rifling and a factory-mounted and bore sighted Bushnell 3-9x40mm scope.
| Safety | 3 Position |
| OAL | 43.88" |
| Weight | 8.08 lbs |
| Caliber | 308 Win |
| FireArm | yes |
| Muzzle | Target Crown |
| Weight Range | 8 lbs to 8.99 lbs |
| Trigger | AccuTrigger |
| Metal Finish | Blued |
| Twist | 1:10" |
| Stock Finish Group | Brown |
| Barrel Description | Sporter |
| Action | Bolt |
| Barrel Length | 22" |
| Capacity | 4+1 |
| Receiver Material | Carbon Steel |
| Stock Description | Fixed |
| Sights | None |
| Barrel Length Range | 22" to 22.99" |
| Hand | Right Hand |
| Metal Finish Group | Blued/Black |