This semi-automatic shotgun is on an inertia driven system and available in 12 Gauge 3 with an 18.5 Stepped Rib, Chrome lined barrel. The stock is black synthetic and paired with a Pistol Grip Stock with sling attachments, a Picatinny Rail, LPA Front Bead Sight, and a 3+1 Capacity.
| FireArm | yes |
| Barrel Length | 18.50" |
| Barrel Description | Chrome Lined |
| Barrel Length Range | 18" to 18.99" |
| Chamber | 3" |
| Sights | Picatinny Rail |
| Action | Semi-Auto |
| Capacity | 3+1 |
| Stock Description | Pistol Grip |
| Gauge | 12 Gauge |