The Smith & Wesson Response breaks barriers for those looking to enter the pistol caliber carbine market. With its innovative FLEXMAG System, you can use a wide range of double stack 9mm pistol magazines from S&W and other manufacturers. The familiar MSR controls make it an easy transition for those looking to use on the range and with the ability to change parts with existing MSR accessories, it makes optimizing to your needs easy. Includes Crimson Trace Rail Master Tactical Light, three magazines and carry case.
| FireArm | yes |
| Muzzle | Thread Protector |
| Receiver Material | Polymer |
| Weight Range | 5 lbs to 5.99 lbs |
| Action | Semi-Auto |
| Twist | 1:10" |
| Sights | None |
| Stock Description | Adjustable |
| Hand | Right Hand |
| Stock Finish Group | Black |
| Metal Finish Group | Blued/Black |
| Caliber | 9mm Luger |
| Barrel Length Range | 16" to 16.99" |
| Barrel Description | Steel Threaded |
| Capacity | 23+1 |
| Safety | Ambidextrous Thumb |
| OAL | 32.10"- 35.40" |
| Trigger | Flat Face |
| Weight | 5.90 lbs |
| Barrel Length | 16.50" |