The Ruger American Rifle Hunter offers minute of angle accuracy that can make every hunt a success. The one-piece, three-lug bolt with 70 degree throw provides ample scope clearance and utilizes a full diameter bolt body and dual cocking cams for smooth, easy cycling from the shoulder. Features a Magpul short-action stock featuring fully adjustable length of pull and comb height with enhanced ergonomics, factory-installed one-piece Picatinny scope base and the heavy-contour barrel features a Ruger Precision Rifle Hybrid Muzzle. Includes- Magpul PMAG5 7.62 AC magazine.
| FireArm | yes |
| Barrel Length | 20" |
| Barrel Length Range | 20" to 20.99" |
| Sights | Picatinny Rail |
| Receiver Material | Steel |
| Stock Finish Group | Gray |
| Weight | 9.20 lbs |
| OAL | 41.25"- 43.25" |
| Muzzle | Hybrid Muzzle Brake |
| Stock Description | Adj Magpul Hunter |
| Trigger | Adjustable |
| Metal Finish | Matte Black |
| Action | Bolt |
| Safety | Tang |
| Hand | Right Hand |
| Metal Finish Group | Blued/Black |
| Weight Range | 9 lbs - 9.99 lbs |
| Capacity | 5+1 |
| Barrel Description | Heavy Threaded |
| Caliber | 6.5 Creedmoor |
| Twist | 1:8" |