Rock River Arms Lar-15M features a forged RRA LAR-15M lower Receiver; forged A4 upper receiver; RRA Beast Brake; low profile gas block; two stage trigger; lightweight aluminum free float rail, 13"extended length, MLOK compatible buttstock; 6 position Operator car stock; Hogue rubber grip and accuracy 1.5 MOA at 100 yards. Includes one magazine, case, manual and warranty information.
| Trigger | Two Stage Match |
| FireArm | yes |
| Capacity | 30+1 |
| Muzzle | RRA Beast Brake |
| Weight | 7.60 lbs |
| Action | Semi-Auto |
| Barrel Description | Threaded |
| Receiver Material | Steel |
| Stock Description | RRA 6 Position Operator |
| Caliber | 458 SOCOM |
| OAL | 37" |
| Sights | None |
| Weight Range | 7 lbs to 7.99 lbs |
| Stock Finish Group | Black |
| Metal Finish Group | Blued/Black |
| Twist | 1:14" |
| Barrel Length | 16" |
| Barrel Length Range | 16" to 16.99" |