The LAR-15M Operator DMR Carbine is a 16" 5.56 rifle with a 13" lightweight M-Lok handguard, Magpul MBUS Pro sights and 5 slot Picatinny rail. Includes magazine, case, QD sling mount, manual and warranty info.
| OAL | 36.50" |
| FireArm | yes |
| Barrel Length | 20" |
| Action | Semi-Auto |
| Weight | 7.20 lbs |
| Barrel Description | Steel |
| Weight Range | 7 lbs to 7.99 lbs |
| Hand | Right Hand |
| Stock Finish Group | Black |
| Metal Finish Group | Blued/Black |
| Receiver Material | Aluminum |
| Twist | 1:7" |
| Barrel Length Range | 16" to 16.99" |
| Trigger | Two Stage Match |
| Stock Description | BCM SOPMOD |
| Safety | Safety Selector Switch |
| Capacity | 30+1 |
| Muzzle | A2 Flash Hider |
| Caliber | 223 Rem/5.56 NATO |
| Sights | Magpul MBUS Pro Front & Rear |