The LAR-BT9G is a 16" 9mm rifle with a polymer drop-in handguard; A2 flash hider; threaded barrel; Glock magazine compatible; single stage trigger and RRA Tactical 6 Position Carbine stock. Includes Glock compatible magazine, manual and warranty info.
| Trigger | Single Stage |
| FireArm | yes |
| Action | Semi-Auto |
| Barrel Description | Threaded |
| OAL | 36" |
| Twist | 1:10" |
| Weight | 7.10 lbs |
| Sights | None |
| Weight Range | 7 lbs to 7.99 lbs |
| Hand | Right Hand |
| Stock Finish Group | Black |
| Caliber | 9mm Luger |
| Stock Description | RRA 6 Position Tactical |
| Barrel Length | 16" |
| Receiver Material | Aluminum |
| Barrel Length Range | 16" to 16.99" |
| Safety | Safety Selector Switch |
| Muzzle | A2 Flash Hider |