The Rock River Arms Lar-15M tactical pistol features a low profile gas block; single stage trigger; lightweight aluminum free floating, 6", M-LOK compatible handguard; SB tactical SB adjusting brace and a 6.8 SPC A2 flash hider. Includes magazine, case, keyed cable lock manual and warranty info.
| Caliber | 300 AAC Blackout |
| FireArm | yes |
| Grips | Black Hogue Rubber |
| Weight | 5.20 lbs |
| Weight Range | 5 lbs to 5.99 lbs |
| Action | Semi-Auto |
| Stock Finish | Black |
| Sights | None |
| Capacity | 30+1 |
| Barrel Length Range | 8" to 8.99" |
| Barrel Length | 8" |
| Safety | Lever |
| Stock Material | Polymer |
| OAL | 24" |