PTR 9CT Classic features a plastic classic handguard; accepts original claw mount; black polymer end cap with swivel adapter; paddle style and push button magazine releases; roller-delayed blowback; NFA-registered, full auto sear pack ready; 9-10lb trigger pull; the carrier is nitride treated & tungsten weighted w/full auto bolt carrier. Includes two magazines, single point bungee sling and trigger cable lock.
| FireArm | yes |
| Grips | Black Polymer |
| Weight Range | 5 lbs to 5.99 lbs |
| Action | Semi-Auto |
| Sights | Front Hooded Post/Rear Rotary Drum |
| Barrel Length | 8.86" |
| Caliber | 9mm Luger |
| Capacity | 30+1 |
| Barrel Length Range | 8" to 8.99" |
| OAL | 17.60" |
| Weight | 5.05 lbs |
| Safety | Thumb |