The Glacier Steel comes standard with a Lone Peak Arms Razor action; TriggerTech trigger; Proof Sendero threaded, carbon fiber barrel; BDL-style magazine; SUB 1/2 MOA accuracy guarantee and Proof carbon fiber Lightweight Mountain Hunter stock.Includes thread protector.
| FireArm | yes |
| Stock Description | Proof Hunter |
| Muzzle | Thread Protector |
| Barrel Description | Match Grade Threaded |
| Receiver Material | Steel |
| Weight Range | 6 lbs to 6.99 lbs |
| Stock Finish Group | Brown |
| Action | Bolt |
| Barrel Length | 22" |
| Capacity | 4+1 |
| Sights | None |
| Barrel Length Range | 22" to 22.99" |
| Hand | Right Hand |
| Trigger | TriggerTech |
| Weight | 6.75 lbs |
| Caliber | 7mm PRC |
| Safety | Lever |
| Twist | 1:8" |