The Pointer Acrius features a color case hardened finish receiver, chrome lined barrel, fiber optic front sight, raised ventilated rib and a Turkish walnut stock. Includes five chokes (C, IC, M, IM & F).
| FireArm | yes |
| Chamber | 3" |
| Capacity | 2rd |
| Receiver Description | Engraved |
| Barrel Length Range | 28" to 28.99" |
| Barrel Description | Over/Under Vent Rib |
| Stock Finish Group | Brown |
| Hand | Ambidextrous |
| Chokes Included | C,F,IC,IM,M |
| Safety | Tang |
| Stock Description | Fixed |
| Barrel Length | 28" |
| Action | Break Open |
| Sights | Fiber Optic Front |
| Gauge | 12 Gauge |