The Wonder provides a beautiful balance between utility and luxury. It features our ambidextrous rear sling mount, Renegade Rail with patented heat sink barrel nut, DI bolt carrier group with Roller Cam Pin, single stage straight Match Grade trigger and Strike Eagle Ambi Charging Handle.
| FireArm | yes |
| Barrel Length | 13.75" |
| Action | Semi-Auto |
| Weight | 6.30 lbs |
| Weight Range | 6 lbs to 6.99 lbs |
| Sights | None |
| Stock Finish Group | Black |
| Metal Finish Group | Blued/Black |
| Stock Description | 6 Position MFT Minimalist |
| Receiver Material | Aluminum |
| Barrel Length Range | 13" to 13.99" |
| Capacity | 30+1 |
| Caliber | 223 Rem/5.56 NATO |
| Trigger | Match Grade |
| Barrel Description | Nitrided |
| Twist | 1:8" |
| Muzzle | P&W Dead Air Keymo |