POF P415 Gen 4 has a 18.5" barrel and is chambered in 223 Remington/5.56mm NATO. It is crafted from 7075-T aircraft aluminum and features ambidextrous bolt catch, magazine release, bolt release, and selector switch. This model has a burnt bronze finish and a 30+1 capacity.
| Hand | Right |
| FireArm | yes |
| Capacity | 30+1 |
| Safety | Manual Thumb |
| Action | Semi-Auto |
| Stock Description | 6 Position MFT |
| Barrel Description | Nitrided |
| Receiver Material | 7075-T6 Aluminum |
| Sights | Optic Ready |
| OAL | 32.50"- 36" |
| Weight Range | 7 lbs to 7.99 lbs |
| Stock Finish Group | Black |
| Metal Finish Group | Brown |
| Twist | 1:8" |
| Metal Finish | Burnt Bronze |
| Muzzle | Triple Port |
| Weight | 7.50 lbs |
| Caliber | 5.56x45mm NATO |
| Barrel Length Range | 16" to 16.99" |
| Barrel Length | 16.50" |