ROTR Sports South exclusive w/Alpen 1-4x24mm scope.
| FireArm | yes |
| Barrel Description | Stainless Steel |
| Sights | None |
| Stock Finish Group | Black |
| Barrel Length | 16" |
| Receiver Material | Aluminum |
| Barrel Length Range | 16" to 16.99" |
| Stock Description | Magpul |
| Capacity | 30+1 |
| Muzzle | A2 Flash Hider |
| Caliber | 223 Rem/5.56 NATO |
| OAL | 34" |
| Trigger | Mil-Spec G.I |