Mini-Revolvers by North American Arms feature boot-style grips which extend the length of the traditional grip. With a barrel length of 1.63" offers a lightweight concealed carry pocket gun with a 5-shot capacity. Using the half-way notch cylinder, the hammer may rest safely and securely away from live or empty chambers without chance of accidental discharge.
| Cylinder Finish | Stainless |
| Barrel Finish | Stainless |
| Frame Description | Stainless Steel Frame |
| Type | Revolver |
| Hammer Style | Exposed |
| FireArm | yes |
| Weight | 4.60 oz |
| Capacity | 5 |
| Weight Range | Less than 1lb |
| Caliber | 22 WMR |
| Grips | Wood Boot |
| Barrel Length | 1.63" |
| Action | SAO |
| Frame Size | Compact |
| Sights | Half Moon |
| OAL | 4" |
| Barrel Length Range | 1" to 1.99" |