The classic styled Mossberg Patriot looks great on the gun rack and feels great when shouldered. It has the patented LBA trigger and spiral-fluted bolt with knurl pattern for smooth, comfortable, reliable cycling. The 22" fluted barrel has a recessed crown to ensure accuracy and durability, and the dropbox magazine makes for convenient loading and unloading. It has a fixed, 13.75" LOP and weaver-style bases. This Patriot model is chambered in 7mm-08 Remington with a blued metal finish and a black synthetic stock.
| Receiver Material | Stainless Steel |
| FireArm | yes |
| Caliber | 7mm-08 Rem |
| Metal Finish | Blued |
| Weight Range | 6 lbs to 6.99 lbs |
| Weight | 6.50 lbs |
| Action | Bolt |
| Barrel Length | 22" |
| Capacity | 4+1 |
| Stock Description | Fixed |
| Sights | None |
| Barrel Length Range | 22" to 22.99" |
| Hand | Right Hand |
| Stock Finish Group | Black |
| Metal Finish Group | Blued/Black |
| Trigger | Adjustable LBA |
| Muzzle | Recessed Crown |
| Barrel Description | Fluted |
| Safety | Crossbolt |
| OAL | 42.75" |
| Twist | 1:9.50" |