Kel-Tec SU16CABLK SU-16 *CA Compliant 5.56x45mm NATO Caliber with 16" Barrel, 10+1 Capacity, Black Metal Finish, Black Fixed Storage Compartment Stock Right Hand
Mfg Item #: SU16CABLK
(No reviews yet) Write a Review
Local taxes included (where applicable)
SALE
FireArm yes
Trigger Single-Stage
Stock Description Fixed Storage Compartment
Receiver Material Polymer
Sights Adjustable Iron
Barrel Description Chrome Lined
Twist 1:9"
Weight Range 4 lbs to 4.99 lbs
Action Semi-Auto
Metal Finish Black
Stock Finish Group Black
Metal Finish Group Blued/Black
Caliber 5.56x45mm NATO
Barrel Length 16"
Barrel Length Range 16" to 16.99"
Hand Right
Safety Crossbolt
Weight 4.70 lbs
OAL 35.90"