The 1944 M1 carbine has the same features as the 1945 M1 carbine, but with a Type 2 barrel band and 10-round magazine. This model features adjustable rear sights, a push button safety, round bolt, and a "low wood" walnut stock.
| Weight | 5.19 lbs |
| FireArm | yes |
| Twist | 1:20" |
| Barrel Length Range | 18" to 18.99" |
| Weight Range | 5 lbs to 5.99 lbs |
| OAL | 35.75" |
| Action | Semi-Auto |
| Receiver Material | Steel |
| Stock Finish Group | Brown |
| Metal Finish | Black |
| Metal Finish Group | Blued/Black |
| Hand | Right |
| Caliber | 30 Carbine |
| Sights | Adjustable Rear |
| Barrel Length | 18" |
| Safety | Manual Thumb |
| Stock Description | Walnut |
| Capacity | 10+1 |